Монголбанкны валютын албан ханш:      USD - ₮      EUR - ₮      GBP - ₮      RUB - ₮      CNY - ₮      KRW - ₮     

Улсын аварга малчдын нэрсийг тодрууллаа

  admin 2018-02-01 1216

Сар шинийн босгон дээр жил бүр тодруулдаг улсын аварга  малчид тодорчээ.  Тодорсон малчидын нэрсийг танилцуулж байна. 

Архангай                  Өлзийбаярын Нямбаяр                Их Тамир сум

                                    Халзангийн Дорждарам               Өндөр-Улаан сум

                                    Бүрэнгийн Баттулга                       Эрдэнэмандал сум

                                    Бямбаагийн Батмөнх                    Жаргалант сум

                                    Самдангийн Тамир                        Цэцэрлэг сум

                                    Юндэнгийн Түвшинсайхан          Өлзийт сум

                                    Сүрэнгийн Алтангэрэл                  Төвшрүүлэх сум

                                    Бямбаагийн Баянтөр                    Цахир сум

                                    Дахийраадийгийн Шаарийбуу   Чулуут сум

                                    Нацагийн Жамбалганий              Эрдэнэмандал сум

                                    Сономжамцын Зоригтбаатар      Эрдэнэмандал сум

Баян-Өлгий              Мөнхөөгийн Цэнд-Очир                Буянт сум

                                    Бугбайн Бахыт                                Толбо сум

                                    Мешелийн Аманбек                      Бугат сум

                                    Ахбайн Муса                                    Цэнгэл сум

                                    Мекейн Мейрам                              Сагсай сум

Баянхонгор              Сангидоржийн Ганбат                  Өлзийт сум

                                    Намдагийн Мөнхжаргал               Жинст сум

                                    Даржаагийн Батсүх                       Баянхонгор сум

                                    Дагвадоогийн Равдан                   Баян-Овоо сум

                                    Наранцэцэгийн Ганхуяг               Баянцагаан сум

                                    Гунгаабуугийн Батдамба                         Баацагаан сум

                                    Бадамхоролын Энхбат                 Баянлиг сум

                                    Рэнцэнгийн Нармандах                Эрдэнэцогт сум

                                    Лхамаагийн Балдангомбо           Хүрээ марал сум

Булган                       Цэдэвсүрэнгийн Батчулуун         Хишиг-Өндөр сум      

                                    Жадамбаагийн Мягмарсүрэн      Орхон сум

                                    Балжины Гончигсүрэн                  Могод сум

                                    Найдангийн Батмөнх                    Сайхан сум

                                    Бадарчийн Равдандорж               Дашинчилэн сум

                                    Лут-Очирын Намнандорж            Баян-Агт сум

Говь-Алтай               Цагааны Мөнхбат                           Халиун сум

                                    Чантуугийн Бузанков                    Тонхил сум

                                    Самбуугийн Пүрэвсүрэн              Жаргалан сум

                                    Бүдрагчаагийн Дашцэрэн            Дарви сум

                                    Налжирын Намжилсүрэн                         Чандмань сум

                                    Тулгачийн Алзахгүйбаатар          Дэлгэр сум

                                    Банзарын Дашмягмар                  Шарга сум

                                    Дашдоржийн Даваахүү                Төгрөг сум

Дархан-Уул              Мишигийн Дорлиг                                     Хонгор сум

                                    Лхамрагчаагийн Тамирхүү          Хонгор сум

                                    Санжийн Гантөмөр                        Орхон сум

Дорноговь                Пүрэвзавын Содбаяр                    Дэлгэрэх сум

                                    Ойдовын Цог                                   Дэлгэрэх сум

                                    Мажигийн Түмэн-Эрдэнэ                         Өргөн сум

                                    Тогоомаамын Сарангэрэл           Эрдэнэ сум

                                    Нямсүрэнгийн Баясгалан            Мандах сум

Дорнод                      Намжилын Удирсад                      Сэргэлэн сум

                                    Хүүжийн Батаажий                       Халх гол сум

                                    Жамбал-Осорын Бадарчин         Чойбалсан

Дундговь                   Лувсангийн Бархас                                   Гурвансайхан сум

                                    Содномын Баатар                          Луус сум

                                    Жасрайн Одонпүрэв                     Дэрэн сум

                                    Жалбуугийн Батсайхан                Адаацаг сум

                                    Ёндонгийн Дашжамц                    Өндөршил сум

                                    Цэнджавын Алдархүү                   Өлзийт сум

Дамбажамцын Ганхуяг                 Эрдэнэдалай сум

Завхан                       Чойсүрэнгийн Алтансүх               Тосонцэнгэл сум

                                    Бүлтгэрийн Хадхүү                        Цэцэн-Уул сум

                                    Арьхадын Баасандорж                 Сантмаргаз сум

                                    Цогдовын Жигдэнгомбо               Баянтэс сум

                                    Лхүнрэвийн Төмөр-Очир              Эрдэнэхайрхан сум

                                    Банзрагчийн Амаржаргал                        Түдэвтэй сум

                                    Дэндэвийн Тойвгоо                       Нөмрөг сум

                                    Тогтохоогийн Энхтүвшин                         Их Уул сум

                                    Лувсан-Очирын Сосорбарам      Завханмандал сум

Өвөрхангай              Олзвойн Очирбат                           Баян-Өндөр сум

                                    Пүрэвдамбын Дэмбэрэлдорж     Арвайхээр сум

                                    Нинжийн Бямбадорж                    Баруунбаян-Улаан  сум

                                    Базарын Эрдэнэбилэг                  Уянга сум

                                    Пүрэвдоржийн Бадамдорж         Баянгол сум

                                    Галсандоржийн Мэндбаяр          Хархорин сум

                                    Агвааны Лүндээжанцан                Богд сум

                                    Гомбын Баяртогтох                       Бат-Өлзий сум

                                    Мөрөмийн Өлзийбат                     Нарийнтээл сум

                                    Бямбажавын Батцогзол               Сант сум

                                    Лхагвадоржийн Төрбат                Баруунбаян-Улаан сум

Өмнөговь                  Бямбаагийн Баттулга                   Цогт-Овоо сум

                                    Отгондоржийн Авирмэд               Баян-Овоо сум

                                    Түмэнбаярын Мягмарбаатар      Сэврэй сум

                                    Ренчинбадамын Ганбаатар        Мандал-Овоо сум

                                    Жагарайн Тодгэрэл                       Цогтцэций сум

                                    Дашийн Отгонсүрэн                      Булган сум

Сүхбаатар                Доржийн Нямдорж                                    Мөнххаан сум

                                    Цогзолын Цэрэнням                      Сүхбаатар

                                    Огоонжавын Сандагжав               Уулбаян сум

                                    Гомбосүрэнгийн Мөнхбаяр         Халзан сум

                                    Дамдины Өлзиймэнд                    Онгон сум

                                    Түвшинбаярын Батжаргал          Дарьганга сум

                                    Шарын Сүх-Очир                            Баруун-Урт

Сэлэнгэ                     Намдаагийн Балдорж                   Орхонтуул сум

                                    Басангийн Балжинням                 Баянгол сум

                                    Жигжидсүрэнгийн Цогтбаатар   Сант сум

                                    Оршихын Оюунчимэг                    Алтанбулаг сум

Төв                             Борын Золжаргал                          Эрдэнэсант сум

                                    Цэрмаагийн Намжил                    Алтанбулаг сум

                                    Болдын Пагжав                              Бүрэн сум

                                    Эрдэнэбилэгийн Содномжамц   Баян сум

                                    Түмэндэмбэрэлийн МэндсайханЭрдэнэ сум

                                    Рэнцэндоржийн Мөнхдорж          Баянжаргалан сум

                                    Гомбын Бундага                             Сэргэлэн сум

                                    Цэенбальдарын Ганхүү                Баян сум

                                    Батсүхийн Баасансүрэн               Баянцагаан сум

Увс                             Мондгойн Цэрэндорж                    Наранбулаг сум

                                    Тавхийн Удвал                                Зүүнговь сум

                                    Цэдэнбалын Мягмардорж            Өмнөговь сум

                                    Лхамсүрэнгийн Мэндбаяр           Цагаанхайрхан сум

                                    Дүхэржавын Дамдинсүрэн          Завхан сум

                                    Самтангийн Отгонбаяр                Түргэн сум

Ховд                           Магсарын Батхүү                            Дуут сум

                                    Цэрэндоржийн Доржпалам         Дарви сум

                                    Бямбаагийн Дэчингончиг                        Манхан сум

                                    Бямбаагийн Машбат                     Цэцэг сум

                                    Цэвэгмидийн Бямбадорж            Мянгад сум

                                    Баасанхөхийн Оюунбаатар         Алтай сум

                                    Данаагийн Доржравдан               Чандмань сум

Хөвсгөл                     Цэнд-Аюушийн Налгар                 Бүрэнтогтох сум

                                    Жадамбын Лхамсүрэн                  Шинэ-Идэр сум

                                    Хорлоогийн Хүрэлбаатар            Төмөрбулаг сум

                                    Гэндэнгийн Сүхбаатар                 Цагаан-Уул сум

                                    Сэдэдийн Цэвээндорж                 Цэцэрлэг сум

                                    Содгойн Энхбаяр                           Их-Уул сум

                                    Халтарын Түмэндэмбэрэл           Рашаант сум

                                    Цүлтэмийн Болд-Эрдэнэ              Улаан-Уул сум

                                    Мядагмаагийн Баатардаваа       Тосонцэнгэл сум

Хэнтий                      Эрдэнэжамцын Дашдэндэв         Биндэр сум

                                    Гомбосүрэнгийн Гонгорбаатар  Баянхутаг сум

                                    Дугарсүрэнгийн Энхтайван         Гал шар сум

                                    Доржийн Пүрвээ                            Хэрлэн сум

                                    Жамьяандоржийн Пүрэвчулуун Баянмөнх сум

                                    Цэдэвсүрэнгийн Болд                   Өмнөдэлгэр сум

Говьсүмбэр              Мөрдоржийн Батсайхан               Сүмбэр сум

                                    Шагдарын Пүрэв                            Сүмбэр сум

Орхон                        Сүрэнгийн Цэнд-Аюуш                 Баян-Өндөр сум        

                                                      

 

Улс төр
  
Нийгэм
  
Эдийн засаг
  
Дэлхий
  
Шар
  
Спорт
  
Соёл урлаг
  
Энтертайнмент
  
Эрүүл мэнд
  
Зөвлөгөө